کوهنوردی و کمپینگورزش و سفر

مشخصات کوله پشتی کوهنوردی خوب چیست؟

مشخصات کوله پشتی کوهنوردی

اگر دوست دارید به کوهنوردی بروید به وسایل مختلفی نیاز خواهید داشت. برای مثال وجود بهترین برند چاقو سفری یا اجاق گاز مخصوص سفر می‌تواند به شما کمک زیادی کند. یکی دیگر از این لوازم کوهنوردی، کوله پشتی مخصوص کوهنوردی است. اما کوله پشتی برای کوهنوردی و طبیعت چه ویژگی‌هایی دارد؟ اندازه و سایز کوله پشتی باید چقدر باشد؟ کوله پشتی 30 لیتری بهتر است یا 40 لیتری؟ کوله پشتی‌های بیش از 40 لیتر چه مزایایی دارد؟ همه این سؤالات باعث می‌گردد تا شما با مهمترین مشخصات کوله پشتی کوهنوردی آشنا شوید.

 

انواع ظرفیت کوله پشتی چقدر است؟

مشخصات کوله پشتی کوهنوردی

کوله‌پشتی‌ها بر حسب اندازه و سایزی که دارند، دارای ظرفیت‌های مختلفی هستند. برای نشان دادن میزان ظرفیت کوله‌پشتی‌ها از عبارت لیتر استفاده می‌کنند. کوله پشتی از 20 لیتری گرفته تا بالای 65 لیتری در بازار موجود هستند که هر یک دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است. در مقالات قبلی درباره انواع مدل‌های بهترین کوله پشتی کوهنوردی صحبت کردیم که می‌توانید با بهترین برندهای آنها آشنا شوید.

 

انواع کوله پشتی از نظر ظرفیت چقدر است؟

کوله پشتی 20 لیتری

کوله پشتی زیر 20 لیتر

ظرفیت بار آنها بسیار کم است و به جز فعالیت‌های خاص مانند دویدن، برای فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی تابستانی یا مسیرهای کوتاه استفاده می‌شود. به دلیل ظرفیت کمی که دارند، احتمالاً کمربند نخواهند داشت اما ممکن است یک بند ساده داشته باشند. بسته‌های زیر بیست لیتر برای کوهنوردی توصیه نمی‌شود، زیرا نمی‌توانید همه وسایل اولیه خود را جا دهید و این ممکن است باعث شود وسایل ایمنی ضروری را در خانه رها کنید.

 

کوله پشتی های 20 تا 40 لیتری

 

کوله پشتی های 20 تا 40 لیتری

مناسب برای سفرهای یک روزه، معمولاً کوله‌های روزانه چند منظوره برای کوهنوردی هستند. بار، معمولاً شامل لباس گرم، مقداری غذا و موارد ایمنی و فنی در صورت لزوم مانند تبر، یخ، (اما نه کیسه خواب، وسایل آشپزی و غیره) است. تسمه سبک است، زیرا بار هنوز نسبتاً کم است.

 

کوله پشتی های 40 تا 65 لیتری

کوله پشتی 40 تا 65 لیتر

اینها پرکاربردترین کوله‌پشتی‌ها برای کوهنوردی هستند. کمربند کمر، بخش مهمی از طراحی است. ایده‌آل برای خوابیدن یا سفرهای چند روزه با استفاده از بخش‌هایی که نیازی به کیسه خواب ضخیم ندارند. تا بیش از یک دهه پیش، سفرهای چند روزه که به همه وسایل، از کیسه خواب گرفته تا وسایل آشپزی نیاز دارند، به این معنی بود که به یک کوله پشتی با ظرفیت بیش از 65 لیتر نیاز دارید. اما امروزه مواد پیشرفته به معنای لباس، اجاق گاز، چادر، کیسه خواب و غیره هستند که بدون کاهش عملکرد، نیمی از وزن را اشغال می‌کنند.

این به این معنی است که می‌توانید حجم کوله پشتی را تا حد زیادی کاهش دهید و یک بسته با ظرفیت 40-65 لیتر در حال حاضر محبوب‌ترین است. به این فکر کنید که سه تی شرت نخی در مقایسه با سه پیراهن تکنیکی یا یک شلوار کوهنوردی مدرن در مقایسه با شلوارهای سنگین‌تر گذشته چقدر فضا را اشغال می‌کند.

یک چادر می‌تواند کمتر از نصف را اشغال کند و وزن داشته باشد. این کوله‌پشتی‌ها معمولاً دارای بندهای جانبی برای تنظیم و فشرده‌سازی هستند. به این ترتیب، می‌توانید ظرفیت را با بار تطبیق دهید تا آن را متعادل و در جای خود نگه دارید. این بدان معناست که می‌توانید با خیال راحت یک کوله پشتی را با نیمی از بار حمل کنید.

 

کوله پشتی های بیش از 60 لیتر

 

کوله پشتی کوهنوردی بیش از 65 لیتر

اینها کوله‌پشتی‌های سنگین هستند. آنها می‌توانند تا 100 لیتر ظرفیت داشته باشند و برای سفرهای طولانی یا رویکرد کمپ پایه طراحی شده‌اند. پانل پشتی، قاب و کمربند کمری بزرگ هستند و اجازه می‌دهند بار به راحتی حمل شود و احساس وزن را به حداقل برساند.

همان‌طور که اشاره کردیم، چندین سال پیش‌ از این کوله‌ها برای سفرهای چند روزه استفاده می‌شد، اما امروزه یک کوله پشتی بین 45 تا 65 لیتر، در بیشتر موارد به اندازه کافی بزرگ است. فراموش نکنید که همیشه این قانون کلی را در نظر داشته باشید: کوله‌پشتی‌های بین 45 تا 65 لیتر برای پیاده‌روی انتخاب کنید. هرگز وسایلی را که بیشتر از حد لازم نیست با خود حمل نکنید.

 

اجزای داخلی کوله پشتی چه مشخصاتی دارد؟

 

اندازه کوله پشتی کوهنوردی

مشخصات کوله پشتی کوهنوردی خوب؛ کمربند کمری کوله پشتی

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند که وزن کوله پشتی روی شانه‌ها قرار می‌گیرد. این‌طور نیست: حداقل 75 تا 85 درصد وزن باید روی کمربند بیفتد. اگر آن درصد وزن را روی کمربند ندارید، یا کوله پشتی ناکافی دارید یا باید به درستی تنظیم شود. یکی از ترفندها این است که پس از شل کردن کامل بندهای شانه، کمربند را تنظیم کنید تا وزن کل روی کمربند بیفتد.

هنگامی که احساس کردید کمربند وزن را تحمل می‌کند، تسمه‌های شانه‌ای را تنظیم کنید تا مقداری از بار کمربند را تحمل کند. اگر مجبور بودید کمربند را بیش از حد سفت کنید تا وزن کامل بسته را تحمل کنید، اکنون زمان آن است که آن را کمی شل کنید تا زمانی که نسبت وزن مشخص شده بین تسمه‌های شانه و کمربند را احساس کنید. کمربند با تکیه‌گاه ضعیف باعث خستگی، عدم تعادل و ناامنی بیشتر می‌شود و کمر شما بی‌جهت آسیب می‌بیند.

همان‌طور که قبلاً گفتیم، کوله‌پشتی‌های بسیار کوچک هم برای فعالیت در فضای باز و هم برای دویدن نیازی به کمربند ندارند، زیرا برای حمل تنها 2 تا 3 کیلوگرم طراحی شده‌اند. به همین دلیل نباید با بار سنگین‌تری پر شوند.

مشخصات کوله پشتی کوهنوردی؛ قاب

قاب داخلی: امروزه بیشتر کوله‌پشتی‌ها از قاب پشتی داخلی هستند که باعث افزایش تعادل شما می‌گردد. این قاب‌ها از نامتوازن شدن آن جلوگیری کرده و وزن کوله پشتی تنها روی شانه شما قرار نمی‌گیرد و در بدنتان پخش می‌گردد.

قاب خارجی: کوله‌هایی که دارای قاب خارجی هستند در جاهایی به درد می‌خورد که نیاز به حمل اجسام سنگین و نافرم دارید. برای مثال قایق سواران کایاک بادی معمولاً از این کوله‌پشتی‌ها استفاده می‌نمایند.

بدون قاب: این کوله‌پشتی‌ها برای کسانی خوب است که برای طبیعت گردی به دنبال کوله می‌گردند.

مشخصات کوله پشتی کوهنوردی؛ تهویه

برخی از کوله‌پشتی‌ها دارای یک سطح توری در پشت هستند که برای عرق نکردن پشت شما عالی است. با این کوله‌پشتی‌ها می‌توانید مطمئن باشید که کمرتان به خصوص در تابستان کمتر عرق می‌کند و در نتیجه راحت‌تر راه می‌روید. پس اگر این موضوع برای شما مهم است، هنگام خرید حتماً به پشت کوله ‌پشتی توجه کنید.

مشخصات کوله پشتی کوهنوردی؛ روکش ضد آب

اگر فکر می‌کنید در سفرتان احتمال بارش باران یا برف وجود دارد، این گزینه برای شما بسیار مناسب خواهد بود. البته بسیاری از طبیعت‌گردها معمولاً این روکش را که معمولاً در زیپ کوچکی در قسمت پایینی کیف قرار دارد برای جلوگیری از کثیف شدن آن روی کیف می‌پوشند. این روکش‌ها ضد آب هستند و معمولاً در رنگ‌های روشن مانند نارنجی دیده می شوند تا در هوای بارانی و برفی به راحتی بتوانید آن را مشاهده کنید.

مشخصات کوله پشتی کوهنوردی؛ جیب‌های موجود در کوله پشتی

جیب‌های کناری: در اکثر کوله‌پشتی‌ها و در کناره آن‌ جیب‌هایی پیدا می‌کنید که اگر آن‌ها را به سمت جلو بکشید، می‌توانید از آن‌ها برای نگهداری بطری‌های آب و وسایل مشابه استفاده کنید.

جیب‌های کوچک: برخی دیگر از کوله‌پشتی‌ها دارای جیب‌های کوچکی هستند که می‌توانید از آنها برای نگهداری وسایلی که نیاز به دسترسی سریع به آنها دارید، مانند تلفن همراه یا خوراکی‌های کوچک استفاده کنید.

رویه جیبی کوله پشتی: در قسمت بالای کوله، یک جیب بزرگ می‌بینید که بهتر است وسایلی مانند چراغ را در آن قرار دهید.

مشخصات کوله پشتی کوهنوردی؛ ویژگی های نظافتی

مطمئناً در طی سفر کوله ‌پشتی شما دچار خاک خوردگی و ناپاکی‌ها می‌شود. کوله‌پشتی‌های مناسب باید قابلیت شستشو را داشته باشند تا بعد از هر سفر آن را خوب پاک و تمیز نمایید.

خلاصه مقاله

در این مقاله شما را با مشخصات یک کوله ‌پشتی مناسب و نیز فاکتورهای مهمی که در آن نقش دارند را خدمت شما معرفی کردیم. برای اینکه بتوانید مشخصات کوله پشتی کوهنوردی را خوب درک کنید توصیه می‌کنیم مقاله را با دقت مطالعه فرمایید. 

4.4/5 - (5 امتیاز)

بیگ مارکت وب

وبسایت بیگ مارکت وب یکی از وبسایتهایی است که فعالیت خود را در زمینه نقد و بررسی محصولات مختلف آغاز کرد. این وبسایت با نقد و بررسی منصفانه و بررسی ویژگی های محصولات سعی دارد که در هزینه شما صرفه جویی کرده و از کالاهای خریداری شده احساس رضایت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
طراحي سايت ايده پردازش