کالای دیجیتالکامپیوتر و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید بهترین دسته بازی [کامپیوتر، موبایل، کنسول] سال 2021

راهنمای خرید بهترین دسته بازی

دسته بازی یا گیم پد، یکی از ابزارهایی است که امروزه در بازی ها مورد استفاده قرار می گیرد. گیم پدها انواع مختلفی دارند و برای دستگاه های مختلف بازی اعم از موبایل، کنسول بازی و کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام دارای ویژگی و کارکرد مخصوص به خود است. برای اینکه بتوانید بهترین دسته بازی را انتخاب کنید اول باید ببینید چه دستگاهی بازی ای دارید و براساس آن به خرید دسته بازی بپردازید. ما قصد داریم در مورد نحوه استفاده از دسته بازی و انواع مختلف کنترلر با شما صحبت کنیم. اگر شما کنجکاو هستید در این باره بیشتر بدانید با ما همراه باشید تا با راهنمای خرید بهترین دسته بازی بتوانید بهترین انتخاب خود را داشته باشید.

دسته بازی چیست؟

بازی های رایانه‌ای به یکی از بزرگترین سرگرمی های دنیای امروز تبدیل شده است. بسیاری از مردم در سراسر جهان روزانه ساعت‌های زیادی را صرف انجام این بازی ها می کنند و بسیاری از شرکت ها و تولیدکنندگان سعی کرده اند با تولید انواع ابزار و تجهیزات کار را برای گیمرها راحت تر کنند. امروزه فناوری هایی برای بازی در حال تولید است که حتی فکر کردن در مورد آنها ممکن است باعث سردرد شود.

ابزارهایی که برای بازی تولید می شوند، علاوه بر زیبایی خیره کننده، بسیار مفید نیز هستند و می توانند هیجان زیادی را به گیمر منتقل کنند. هر چه ابزارهای مورد استفاده یک گیمر بهتری و مناسب تر باشد، گیمر از بازی لذت بیشتر برده و هیجان زیادی را بدست می آورد. یکی از ابزارهای مورد استفاده در این زمینه، دسته بازی یا گیم پدها هستند.

بسیاری از بازیکنان کامپیوتر ترجیح می دهند به جای استفاده از دسته بازی از انواع مختلف ماوس و صفحه کلید برای بازی استفاده کنند، اما برخی از افراد ترجیح می دهند علاوه بر داشتن موس و صفحه کلید از گیم پدهای متفاوتی نیز استفاده کنند. گیم‌پدها برای کنسول های بازی مانند پلی استیشن و ایکس باکس استفاده می شوند اما به صورت جداگانه نیز فروخته می شوند.

مزایای دسته بازی چیست؟

 

best gaming controller in 2021

علاوه بر این که می دانید برخی از بازی ها می توانند هم با گیم پد و هم با موس و صفحه کلید بازی کنند، بهتر است بدانید که گیم پدها نیز دارای انواع مختلفی هستند. این دسته های بازی در اولین مرحله تولید خود دارای سیم بودند، اما به تدریج سازندگان سعی کردند سیم را از روی این دستگاه ها بردارند تا بتوانند لذت بازی برای بازیکنان را چند برابر کنند.

به این ترتیب، بازیکنان می توانند بدون مزاحمتی از سیم بازی کنند و از آن لذت ببرند. گیم پدها کنترل پنل هایی هستند که به بازیکنان امکان تعامل با محیط بازی را می دهند. هرچه کیفیت یک گیم پد بالاتر باشد، واکنش های بازیکنان سریعتر به بازی منتقل می شود، که باعث می شود بازی بهتر از سوی گیمر انجام شود.

همچنین گیم پدهایی که با کیفیت تولید می شوند دارای شوک های متفاوتی هستند که اتفاقات بازی را به بازیکن منتقل می کنند، انتقال این احساسات باعث ایجاد هیجان زیاد بازی برای یک بازیکن می شود. برای استفاده از این کنترلرها قوانین خاصی وجود دارد و شما باید دستورالعمل های استفاده از آنها را بدانید تا بتوانید راحت‌تر از آنها استفاده کنید. ما قصد داریم در مورد انواع خاصی از گیم پدها و نحوه استفاده از گیم پد با شما صحبت کنیم.

جدیدترین دسته های بازی 2021

انواع دسته بازی کدام است؟

 

best gaming controller in 2021

دسته های بازی و یا کنترلرها انواع مختلفی دارند. اگر یادتان باشد دسته های بازی سونی ساده بوده و نهایت از امکاناتی ساده مانند شوک برخوردار بودند. ولی امروزه کنسول های بازی پیشرفته و دارای قابلیت های فراوان شده اند و دسته های آنان نیز از این امر مستثنی نیستند. دسته های بازی برای ایکس باکس ها مورد استفاده قرار می گیرد و دارای قابلیت های جالبی هستند و نیز برای بازی های پلی استیشن نیز در مدل های مختلف از 1 تا 5 مورد استفاده قرار گرفته و لذت یک بازی را به گیمر می دهد. کنترلرها برای بازی هایی مانند ماشین سواری و یا شبیه سازی بازیهایی نظیر اینها وجود دارند که هیجان یک سواری با فرمان . شرایط شبیه سازی شده را به شما منتقل می کند.

گیم پد برای کنسول های بازی

این دسته بازی، همانطوری که از اسمشان پیداست مخصوص کنسول های بازی هستند و فقط برای آنها طراحی شده است. در گذشته این کنترلرها به تعداد محدود تولید می شدند و استفاده از آنها برای کنترل نیز محدود بود، اما امروزه این دسته های بازی علاوه بر زیباتر شدن و کیفیت بهتر، پیشرفت های دیگری نیز به خود دیده اند. این گیم پدها امروزه به صورت بی سیم طراحی و تولید می شوند و این باعث بهبود شرایط بازی شده است.

همچنین دستگاه های مختلف می توانند بیش از دو گیم پد را پشتیبانی کنند که می تواند روح بازی های تیمی را افزایش داده و لذت بازی را چند برابر کند. بسیاری از این گیم پدها دارای باتری های بسیار قوی هستند که می توانند ساعت ها شارژ نگه دارند. این دسته های بازی برای پلی استیشن ها و ایکس باکس می تواند بسیار عالی عمل کند و لذت بازی را برای گیمرها چند برابر گرداند.

این دسته ها کیفیت بسیار خوبی دارند و از نظر امکانات نیز قابلیت های بسیار خوبی در آنها گنجانده شده و روز به روز به مدرن تر و هیجان انگیزتر شدن این دسته ها افزوده می شود تا بازیکنان بتوانند اوج لذت را از این کنسول های بازی را برده و از خریدهای خود استفاده بهینه را داشته باشند.

دسته بازی برای کامپیوتر

نوع دیگری از دسته های بازی، گیم پدهای ویندوز هستند. اکثر بازی هایی که برای ویندوز طراحی و تولید شده اند می تواند با ماوس و صفحه کلید بازی کند و این کاملاً سلیقه ای است که یک گیمر می خواهد از دسته برای بازی استفاده کند و یا یا می خواهد از موس و صفحه کلید استفاده نماید.

توجه داشته باشید که برخی بازی ها با دسته و برخی دیگر با ماوس و صفحه کلید بهتر انجام می شود. با این حال، اگر شما به عنوان یک گیمر می خواهید دسته بازی بخرید، باید به نکات زیادی که در این زمینه وجود دارد توجه کنید. در مرحله اول می توانید از دو نوع سیم یا بی سیم استفاده کنید.

در دسته سیمی، همانطور که از نام آنها مشخص است، گیم پد باسیم به قاب دستگاه شما متصل می شود، اما دستگاه های بی سیم دارای تنظیماتی هستند که قبل از استفاده باید آنها را فعال کنید. در تنظیمات، می توانید دفترچه راهنمای همراه بازی را بخوانید تا بتوانید به راحتی این تنظیمات را روی سیستم خود پباده سازی کنید.

دسته بازی برای موبایل

یکی دیگر از انواع گیم پد هیجان انگیز و جالب، گیم پد گوشی است. شاید شنیدن این عبارت در لحظات اولیه کمی تعجب آور باشد، اما برای بازی های موبایلی امروزه کنترلرهای مختلفی طراحی و تولید می شوند. از آنجا که بازی های موبایلی امروزه طرفداران زیادی دارد، سازندگان دسته بازی تصمیم گرفتند برای افزایش هیجان بازی های موبایل، دسته بازی مخصوص موبایل را طراحی و تولید کنند.

همه نمی توانند کنسول های بازی را خریداری کنند، بنابراین خرید یک کنسول بازی موبایل می تواند هیجان مناسبی را به بازیکن منتقل کند و شما می توانید این گیم پدها را با هزینه کم تهیه و استفاده کنید. این دسته ها قدرت زیادی دارند و هیجان بازی را چند برابر خواهند کرد.

این دسته های بازی نیز انواع مختلفی دارند و می توانند در اطراف قاب گوشی شما قرار بگیرند یا می توانند به عنوان یک پایه در زیر گوشی شما قرار گرفته و بازی را برای شما راحت تر کنند. می توانید این گیم پد را مستقیماً به تلفن خود وصل کنید تا بتوانید از آنها استفاده کنید. برخی از کنترلرها از طریق بلوتوث به تلفن شما متصل می شوند، در حالی که برخی دیگر از طریق سیم متصل می شوند.

بهترین دسته های بازی کامپیوتر

دسته دوال شاک چیست؟

 

best gaming controller in 2021

دوال شاک (به انگلیسی DUALSHOCK؛ بعدا دوال سنس (DualSense)نامگذاری شد) یک مدل از دسته های بازی با لرزش  و کنترل آنالوگ توسعه یافته توسط سونی اینتراکتیو اینترتینمنت برای برند پلی استیشن است. در نوامبر ۱۹۹۷ معرفی شد و در ابتدا یک لوازم جانبی برای پلی اسیشن بود. سونی ادعا می کند به استثنای کنترلرهای همراه، پرفروش ترین گیم پد(دسته بازی) در تمام دوران است.

انواع دسته های دوال شاک کدام است؟

 

best gaming controller in 2021

دسته بازی دوال شاک

دسته بازی آنالوگ دوال شاک (SCPH-1200) دسته ای از محصولات سونی است که در سال ۱۹۹۷ معرفی شد. طرح های زیر این دسته، همچنین شامل یک پد جهت، یک دکمه شروع و انتخاب و چهار دکمه با برچسب است که برای اولین بار از نشانه های اصلی پلی استین یعنی: یک مثلث سبز، یک دایره قرمز، یک ضربدر آبی، و یک مربع صورتی استفاده کرد.

از آنحایی که دایره و ضربدر در فرهنگ ژاپنی به ترتیب به معنای بله یا خیر است، آقای تیوو گوتو طراح دسته، از این موضوع استفاده کرد و به همین خاطر معمولاً از این دکمه ها برای “تأیید” و “لغو” در بیشتر بازی های پلی استیشن استفاده می شود.

از آن طرف مثلث نماد یک نقطه نظر است و مربع برابر است با یک ورق کاغذ که در آن برای دسترسی به منوها استفاده می شود. در نسخه های غربی ، توابع دایره و ضربدر اغلب تغییر می کنند (دایره برای لغو ، ضربدر برای تأیید).

دسته بازی دوال شاک 2

دسته بازی آنالوگ دوال شاک ۲ (SCPH-10010) همراه با راه اندازی پلی استیشن ۲ منتشر شد. تقریباً از نظر خارجی با کنترلر آنالوگ دوال شاک قبلی یکسان است، اما با چند تغییر کوچک همراه است. دارای موقعیت پیچ متفاوت و یک پیچ کمتر است. یک آرم آبی دوال شاک ۲ به قسمت بالای کنترلر اضافه شده است.

دسته بازی دوال شاک 3

دسته‌های کنسول پلی‌استیشن ۳ نسبت به نسخه‌های قبل خود از نظر ظاهری تغییر چندانی نکرده‌است و فقط دکمه آنالوگ جای خود را به نماد پلی‌استیشن داده‌اند و دکمه‌های R۲ و L۲ کمی رو به بالا متمایل شده‌اند، نام دسته‌ها از «دوال شوک» به «سیکس اکسیس» تغییر یافته‌است.

هرچند دسته‌های این کنسول از لحاظ ظاهری تغییر چندانی نکرده‌اند، اما از لحاظ کارایی این دسته‌ها دارای قابلیت بسیار جالبی به نام سنسیتی و موشن می‌باشند که به کاربر این امکان را می‌دهد که با حرکت دادن این دسته در راستای شش محور بسیاری از آیتم‌های بازی را کنترل کند.

نام SIXAXIS هم از روی عملکرد این دسته‌ها برداشته شده که به معنای شش محور می‌باشد. تقریباً از اوایل سال ۲۰۰۸ دسته جدیدی برای این کنسول به بازار عرضه شده است. این دسته که با نام دوال شوک ۳ شناخته می‌شود، علاوه بر کارایی‌های دسته نسل قبل، دارای شوک هم می‌باشد.

سونی، دسته‌هایی با رنگ‌های مختلفی همچون طلایی، نقره‌ای، سفید و حتی قرمز و آبی منتشر کرده‌است. در E3 سال ۲۰۰۹ سونی از یک پروژه جدید که بعدها در GDC ۲۰۱۰ پلی‌استیشن موو نام‌گذاری شد پرده برداری کرد. این محصول در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۰ در اروپا، ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۰ در آمریکای شمالی و ۲۱ اکتبر ۲۰۱۰ در ژاپن انتشار یافت.

دسته بازی دوال شاک 4

در طول کنفرانس اختصاصی معرفی این کنسول، سونی از دسته جدید دوال‌شاک ۴ و در ای۳ ۲۰۱۳ از نسل بعد دوربین پلی‌استیشن به‌طور انحصاری برای این کنسول پرده برداری کرد. ویژگی‌های اضافه شده به کنترلر دول‌شاک ۴، لایت بار (Light bar) جلوی دسته، تاچ‌پد و دکمه اشتراک‌گذاری است. لایت بار یک سیستم تعاملی با دوربین پلی‌استیشن است و کاربردی مانند موو (PS Move) دارد. دکمه اشتراک‌گذاری برای ثبت کردن اسکرین شات، ضبط ویدئو از بازی‌ها، استفاده از قابلیت شیر پلی (SHARE Play) و شروع کردن یک پخش همگانی دارد.

دسته بازی دوال سنس

دوال‌سنس نام دستهٔ معرفی شده برای پلی استیشن ۵ است که در تاریخ ۷ آوریل سال ۲۰۲۰ معرفی شد. دوال‌سنس برگرفته از دسته دوال‌شاک است با تفاوت‌هایی که از نظرخواهی از طراحان‌بازی و کاربران صورت گرفته‌است.

این دسته دارای محرک‌های متغیر است که سطح مقاومت آن‌ها قابل تغییر برای کابران می‌باشد. نام دکمهٔ Share به Create تغییر یافته‌است که به این دکمه قابلیت‌های بیشتری برای اشتراک گذاری و ساخت محتوا در داخل کنسول را با دیگر کاربران می‌دهد.

همراه با معرفی خود کنسول، تجهیزات جانبی نظیر  شارژ برای دستهٔ دوال‌سنس، دوربین HD جدید و یک کنترل از راه دور برای رسانه‌های کنسول نیز معرفی شد. همچنین هدفون جدیدی تحت عنوان Pulse 3D نیز معرفی شد که برای بهره بردن از تکنولوژی صدای سه بعدی کنسول ساخته شده‌است.

بهترین دسته های پلی استیشن

تفاوت های دسته های سیمی و بی سیم در چیست؟

 

best gaming controller in 2021

دسته های بی سیم این روزها بسیار متداول است و این فناوری همراه کنسول بازی هر دفعه به روزتر و با قابلیت های بهتری ظهور می کند. با وجود اینکه دسته های بی سیم بسیار محبوب است ولی هنوز هم برخی از گیمرها ترجیح می دهند که از دسته‌های سیم دار استفاده نمایند و این امر دو دلیل دارد.

اول اینکه دسته های سیمی همیشه تأخیر کمتری نسبت به نمونه های بی سیم دارند و برای گیمرهایی که بازیهایشان رقابتی است و زمان نقش تعیین کننده ای دارد بسیار کاربردی است. دومین دلیلی که گیمرها را به سمت دسته های سیمی می کشاند نبود باتری در آن است.

دسته های بی سیم هر چند یکبار باید باتری خود را عوض کنند و این امر باعث افزایش هزینه می شود و برای همین بسیاری از گیمرها ترجیح می دهند که از گیم پدهای سیم دار استفاده کنند. البته یکی از دلایلی هم که افراد ممکن است از دسته های بی سیم استفاده کنند بعد مسافت آنهاست که می توانند از راه دور نیز به دستگاه متصل شوند و بازی خود را انجام دهند.

نکات مهم در انتخاب یک دسته بازی چیست؟

 

best gaming controller in 2021

سازگاری

قبل از انتخاب یک دسته بازی حتماً دقت نمایید که با دستگاه شما سازگاری داشته باشد. برای مثال ممکن است دسته ای که برای ایکس باکس یا پلی استیش استفاده می کنید، برای کامپیوتر یا لپ تاپ سازگاری نداشته باشد و برای همین منظور باید به این امر توجه ویژه داشته باشید.

قابلیت شوک

بسیاری از مدل های گیم پد دارای قابلیت شوک هستند. این دسته ها هنگام بازی ها حس شوک را به دستها منتقل می کنند و این امر باعث افزایش هیجان در بازی می شود و گیمر می تواند از بازی موجود نهایت لذت را ببرد.

وزن

سعی کنید به دنبال خرید دسته های سنگین نباشید چرا که در صورت انجام دادن بازی های زیاد این امر باعث خستگی دستهای شما می شود و شما برای بازی کردن دچار مشکل شده و لذت زیادی از بازی نمی برید.

کیفیت

از مواردی که در زمان انتخاب یک دسته بازی باید مد نظر قرار داد کیفیت ساخت و طراحی گیم پد است. باید سیم از اتصال مناسبی برخوردار باشد و کیفیت آن در سطح استانداردی باشد و اگر از مدل بی سیم استفاده می کنید، حالت بلوتوث یا دانگل بلوتوث را داشته باشد. از دیگر مواردی که باید رعایت شود این است که شماره ها و حروف روی دکمه از وضوح تصویر خوبی برخوردار باشد.

تعداد 

اگر تنها برای بازی از سیستم خود استفاده می کنید، طبیعتاً یک عدد گیم پد برای شما کافی است و نیازی به خریدهای بیشتر نیست ولی اگر در منزل دو نفره بازیها را انجام می دهید لزوم خرید حداقل دو مدل از آنها وجود دارد و بسته به تعداد افراد خانواده می توانید مشخص نمایید که چه تعداد دسته بازی احتیاج دارید.

جدیدترین دسته های ایکس باکس

پرسش و پاسخ درباره راهنمای خرید بهترین دسته بازی در سال 2021

چرا باید از دسته بازی استفاده کنیم؟

بازی های کنسول بدون دسته بازی انجام نمی شود. برای مثال شما وقتی می خواهید فوتبال یا هر بازی دیگری انجام دهید به یک دسته بازی نیاز خواهید داشت و لذا ضرورت دارد حتماً در کنار کنسول ها یک دسته خوب گنجانده شده باشد. اگر از بازی های رایانه‌ای استفاده می کنید، کار کردن با موس و صفحه کلید برای بازی سخت و طاقت فرسا بوده و شما را بسیار خسته می کند. وجود یک دسته بازی خوب که به رایانه شما متصل شود لذت بازی را برای شما چندین برابر می گرداند و می تواند هیجان بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد.

ویژگی های یک دسته خوب چیست؟

اگر برای کامپیوتر دنبال دسته بازی هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که حتماً قابلیت اتصال به سیستم شما را داشته باشد و همچنین از نظر دقت و سرعت کیفیت خوبی داشته باشد. دسته بازی باید از طراحی خوبی برخوردار باشد و در هنگام بازی نباید از دستان شما لیز بخورد و یا زیاد عرق کند. طول کابل دسته بازی هم باید از استحکام و طول مناسبی برخوردار باشد و اگر از دسته بی سیم استفاده می کنید، باید دقت کنید قابلیت بلوتوث را داشته باشد و یا همراه آن دانگل بلوتوث موجود باشد. برخی از دسته های بازی قابلیت سفارشی شدن را دارند؛ یعنی می توانید بنابر دلخواه خود دکمه ها را جابجا کنید و بسته به سلیقه خود آنها را کنار هم بچینید. البته این قابلیت در همه دسته ها وجود ندارد تنها در مدل های گران قیمت تر یافت می شود. سعی کنید دسته های بازی وزن سنگینی نداشته باشند چرا که باعث خستگی دستها در هنگام بازی می شود، بنابراین از فاکتورهای مثبت یک دسته بازی وزن سبک آن محسوب می گردد.

بهترین مارک دسته بازی کدام است؟

مدل های زیادی از دسته های بازی موجود هستند که هر یک برای وسیله‌ای مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از این دسته ها برای رایانه ها مورد استفاده قرار گرفته و برخی دیگر برای کنسول های بازی و بعضی دیگر برای موبایل کاربرد دارند. لذا بر اساس نوع سیستم و همچنین آپشن هایی که دسته بازی دارد کیفیت آنها متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی از بهترین برندهای دسته بازی می توان به تسکو، لاجیتک، ریزر، سونی، اکسل، فراسو، ونوس و …اشاره نمود.

قیمت دسته بازی در چه حدودی است؟

همانطور که عنوان شد دسته بازی مدلهای متفاوتی دارد و هر کدام بر اساس کارکرد و قابلیت های ساده و یا پیشرفته ای که دارند قیمت هایشان متفاوت است. این بدین معناست که مدل های ساده قیمتی بسیار پایین‌تر از مدل های پیشرفته دارند. به طور معمول قیمت دسته های بازی از 80 هزار تومان تا 4 میلیون تومان متغیر هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

بیگ مارکت وب

وبسایت بیگ مارکت وب یکی از وبسایتهایی است که فعالیت خود را در زمینه نقد و بررسی محصولات مختلف آغاز کرد. این وبسایت با نقد و بررسی منصفانه و بررسی ویژگی های محصولات سعی دارد که در هزینه شما صرفه جویی کرده و از کالاهای خریداری شده احساس رضایت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
طراحي سايت ايده پردازش