خانه و آشپزخانهلوازم برقی خانگی

تفاوت اسپرسو ساز و نسپرسو ساز+ طرز تهیه قهوه نسپرسو

تفاوت نسپرسو ساز و اسپرسو ساز

ممکن است اسپرسو و نسپرسو در یک حرف با هم تفاوت داشته باشند ولی از نظر عملکرد کارکردهای متفاوتی دارند و از نظر رنج قیمت نیز در سطوح مختلفی هستند. اما نسپرسو چیست؟ تفاوت اسپرسو ساز و نسپرسو ساز در چیست؟ دستگاه نسپرسو چه مزایایی نسبت به دستگاه اسپرسو دارد؟ سوالاتی که به طور کامل در این مقاله به آن پاسخ داده می شود تا راهنمایی دقیق برای شما باشد که بهتر بتوانید تفاوت بین اسپرسو ساز و نسپرسو ساز را تشخیص دهید.

اسپرسو ساز چیست؟

 

espresso maker set

در مقالات قبلی درباره انواع مدل های بهترین اسپرسو ساز خانگی صحبت کردیم و گفتیم که این دستگاه وسیله ای است که برای تهیه قوه اسپرسو مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین تفاوت اسپرسو و قهوه را مورد کنکاش قرار دادیم که اسپرسو خود نوعی قهوه است که به وسیله دستگاه اسپرسو ساز ساخته می شود. شما باید قهوه را آسیاب و ریز کرده و سپس درون وسیله ای به نام پرتافیلتر قرار دهید و سپس آن را زیر نازل قهوه محصوص که درون اسپرسو ساز تعبیه شده، قرار دهید و به این صورت با عبور گرما و حرارت باعث ایجاد اسپرسو می گردد.

نسپرسو چیست؟

دستگاه نسپرسو یک نوع دستگاه اسپرسو ساز است که توسط گروه نستله تولید شده و مقرش در کشور سوئیس است. دلیل نام گذاریش ترکیب نام اسپرسو و نستله است که به صورت نسپرسو درآمده است. تمام قهوه مورد استفاده برای کپسول قهوه در یکی از سه کارخانه در سوئیس تهیه می شوند. در واقع نسپرسو از ایده ای شروع شد که یکی از کارمندان نستله در سال 1975 داشت. او اریک فاور نام داشت و در ایتالیا متوجه قهوه خانه ای شد که به نظر می رسید محبوبتر از سایر کافی شاپ های آن منطقه بود.

nespresso set

او با تحقیقاتی که انجام داد متوجه یک تفاوت عمده بین این کافی شاپ و کافی شاپ های اطراف گردید. همه آنها از تجهیزات یکسانی استفاده کردند، اما کافی شاپ محبوب کاری منحصر به فرد انجام داد. آنها اهرم های دستگاه اسپرسو ساز خود را به جای اینکه فقط یک بار کشش طولانی داشته باشد، چندین بار پمپ کردند. این باعث شد که هم هوا و هم آب وارد قهوه شوند. این تزریق هوا که به عنوان هوادهی شناخته می شود، طعم دانه های قهوه را از بین می برد و کف خامه ای بهتری تولید می کرد.

فاور با توجه به این مسأله طرح های خود را برای نمونه اولیه دستگاه نسپرسو ترسیم کرد. از سال 1986، دستگاه های او با استفاده از این علم، قهوه خوش طعمی را در سراسر جهان تولید کرد. 34 سال بعد از این اختراع، اکنون این کمپانی 13000 کارمند دارد. در این دستگاه قهوه را از کپسول های قهوه دم می کنند که گاهی اوقات به عنوان غلاف نیز شناخته می شوند.

nespresso capsule

این کپسول ها از وعده های یکبار مصرف از قبل ساخته شده و به طور ویژه ای برای استفاده در دستگاه نسپرسو طراحی شده است. سیستم راحت نسپرسو عملاً خطاهای انسانی را از فرایند تولید اسپرسو حذف می گرداند و همین مسأله یکی از دلایل ترجیح نسپرسو به دستگاه اسپرسو است. همانطور که در جدول زیر نیز مشاهده می فرمایید بازار کپسول قهوه روز به روز در حال رشد است. نستله در سال 2020 گزارش داد که با وجود همه گیری کووید-19 نسپرسو رشدی دو رقمی در آمریکای شمالی داشته است.

Nespresso growth statistics

مزایای دستگاه نسپرسو چیست؟

 

هزینه: نسپرسو تعدادی ماشین آلات مختلف را برای انتخاب مصرف کنندگان ارائه می دهد. آنها به طور کلی ارزان تر از دستگاه های اسپرسوساز معمولی هستند. اکثر آنها در محدوده قیمت 150 تا 300 دلار قرار می گیرند.

سهولت استفاده: استفاده موثر از دستگاه های نسپرسو برای مبتدیان بسیار آسان است. آنها فقط از غلاف استفاده می کنند، بنابراین لازم نیست نگران آسیاب کردن قهوه یا خرید آسیاب قهوه باشید. آنها امکان سفارشی سازی را فراهم می کنند، اما به راحتی کلیک یک دکمه به تنظیمات کارخانه بازنشانی می شوند.

سرعت: ریختن یک کپسول قهوه در دستگاه نسپرسو، فشار دادن یک دکمه و صبر کردن 30 ثانیه برای قهوه بسیار سریعتر یک دستگاه اسپرسوساز معمولی است.

معایب دستگاه نسپرسو چیست؟

طعم: ما نمی گوییم قهوه نسپرسو بد است. اصلا. در واقع بسیار خوب است و طعمی شبیه اسپرسوی واقعی دارد. اما شما با دستگاه نسپرسو به همان کیفیت عالی که با دستگاه اسپرسوساز سنتی می توانید برسید، نخواهید رسید.

هزینه‌های جاری: در حالی که دستگاه‌های نسپرسو معمولاً ارزان‌تر از دستگاه‌های اسپرسوساز هستند،از شما می‌خواهند کپسول‌های خود را با هزینه حدود ۶۰ سنت در هر فنجان پر کنید. شما پول کمتری را از قبل خرج خواهید کرد، اما این هزینه مداوم به این معنی است که اگر مرتب قهوه بنوشید، در نهایت بیشتر از آنچه برای دانه‌های قهوه کامل برای دستگاه اسپرسوساز خود خرج می‌کنید، خرج خواهید کرد. 

دستگاه های نسپرسو چگونه کار می کنند؟

برای استفاده از دستگاه نسپرسو، یک کپسول را داخل دستگاه قرار می دهند که در انواع استاندارد، بدون کافئین و طعم دار وجود دارد. سپس دستگاه، آب را از یک مخزن پمپ می کند و تنها در چند لحظه آن را با دیگ خود گرم می کند. نسپرسو سوراخ هایی را در کپسول ایجاد می کند و سپس آب داغ را با فشار بالا از طریق کپسول تزریق می کند. عبور دادن آب از میان تفاله های قهوه با فشار بالا همان چیزی است که به قهوه نسپرسو طعم واقعی اسپرسو می دهد. از نظر علمی، دقیقاً همان فرآیندی است که در دستگاه های اسپرسو ساز معمولی استفاده می شود.

تفاوت نسپرسو و اسپرسو ساز در چیست؟؟

استفاده از دستگاه های نسپرسو برای همه آسان است. آنها همیشه یک فنجان قهوه با کیفیت درست می کنند. دستگاه‌های اسپرسوساز قادرند فنجان‌های باکیفیت‌تری تولید کنند، اما شما باید بدانید که چه کار می‌کنید. با یک دستگاه اسپرسوساز معمولی، باید اندازه آسیاب، کوبیدن، دمای آب، زمان استخراج و تمام روش هایی که این متغیرها برای تولید اسپرسو با هم تعامل دارند را بدانید.

بنابراین دستگاه های اسپرسوساز به کار بیشتری نیاز دارند، اما کنترل زیادی روی نتیجه به شما می دهند. دستگاه‌های نسپرسو این انعطاف‌پذیری را به شما نمی‌دهند یا امکان سفارشی‌سازی زیادی را به شما نمی‌دهند، اما سازگارترند مخصوصاً برای کسانی که مبتدی هستند.

در واقع تفاوت اسپرسو ساز با نسپرسو در این است که در نسپرسو دیگر نیازی به کوبیدن و آسیاب کردن قهوه و بسیاری فعالیت های دیگر ندارید و به صورت اتوماتیک توسط خود نسپرسو انجام می گیرد و این مسأله باعث افزایش تسلط و سرعت در تهیه اسپرسو می شود. ولی به طور کلی اسپرسو ساز به دلیل اینکه به صورت دستی بسیاری از مراحل انجام می شود، کمی طعم و رنگ بهتری دارد. همچنین دستگاه های اسپرسو ساز قیمتی بالاتر از نسپرسو در بازار دارند.

خلاصه مقاله

اگر در نهایت دوست دارید بدانید که اسپرسو ساز تهیه کنید یا نسپرسو ساز، این مسأله به سلیقه شما بر می گردد. اگر وقت بیشتری دارید و دوست دارید با حوصله و کیفیت بالاتری قهوه اسپرسو درست کنید و همچنین قیمت بالاتر برای شما موردی ندارد دستگاه اسپرسو ساز بهتر است. در غیر اینصورت اگر به دنبال اتوماتیک سازی بیشتر تهیه قهوه اسپرسو هستید دستگاه نسپرسو برای شما پیشنهاد می گردد.

به این مقاله امتیاز دهید
نمایش بیشتر

bigmarketweb

وبسایت بیگ مارکت وب یکی از وبسایتهایی است که فعالیت خود را در زمینه نقد و بررسی محصولات مختلف آغاز کرد. این وبسایت با نقد و بررسی منصفانه و بررسی ویژگی های محصولات سعی دارد که در هزینه شما صرفه جویی کرده و از کالاهای خریداری شده احساس رضایت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
طراحي سايت ايده پردازش